GP 14  Late Summer Thursdays Series  2004
  After 8 races of 8, 1 cancelled, 5 to count.
Place Number  Name Fleet  Helm  Crew Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total
 1st 13693  The Big Floater Gold  Matt Burge  Andy Burge 6 1 1 1 CLD 1 1 DNC 33 5
 2nd 13702  Out of Control Gold  Andy MacGregor  Alison MacGregor 1 2 2 OCS 18 CLD DNC 33 2 7 14
 3rd 13692  White Knuckles Gold  Mike Arrow  Ian Aitken 4 4 DNF 21 OCS 18 CLD 5 3 1 17
 4th 13175  Moby Gold  Andy Welch  Tarus Palamarcuk 12 3 3 3 CLD 7 14 2 18
 5th 13117  Chuckie Gold  Matt Valentine  Serina Thorley 9 5 5 2 CLD 8 4 6 22
 6th 13741  Super Chuck Gold  Den Valentine  Richard Lane 3 6 4 4 CLD 6 13 DNC 33 23
 7th 13319  Gateau Passion Gold  Mike Williams  Margaret Williams 2 9 11 6 CLD DNC 33 8 5 30
 8th 13551  Indecisive Silver  Ian Wall  Ted Hewett 10 8 6 8 CLD 2 9 9 33
 9th 13149  Chavirez! Gold  Barry Southam  Colin Byrne 7 10 DNC 33 9 CLD DNC 33 5 8 39
 10th 13841  White Heat Gold  David Brann  Barbara Brann DNF 19 11 DNC 33 DNC 33 CLD 3 6 4 43
 11th 13367  Wet Bits Silver  John Waters  Trevor Vale 11 7 DNC 33 DNC 33 CLD 4 10 DNF 19 51
 12th 13658  Wahoo II Bronze  Russell Wheeler  Clive Whatley DNC 33 14 8 7 CLD DNC 33 12 13 54
 13th 12015  Celtic Tiger Bronze  Martin Murphy  John Withers 15 DNC 33 7 AVG 11 CLD 12 AVG 11 16 56
 14th 13075  The Floating Bear Bronze  Tim Edom  Dave Webster 13 13 10 AVG 11 CLD 11 DNC 33 AVG 11 56
 15th 13036  Shadowfax Silver  Stuart Cutler  Jamie Fear DNC 33 DNC 33 DNC 33 5 CLD 9 11 3 61
 16th 12170  Chanterelle Bronze  Andrew Rodden  Nigel Selby 14 18 9 12 CLD DNC 33 AVG 13 DNC 33 66
 17th 13802  Moondust Bronze  Martin Trim  Ruth Forestor 17 16 DNF 21 13 CLD 13 16 14 72
 18th 13684  Final Fling Silver  Alan Guy  Mike Greenland 5 15 DNF 21 DNC 33 CLD DNC 33 15 DNF 19 75
 19th 13081  Hoath Robinson Bronze  Phillip Hoath  Jeff Russell 8 17 DNC 33 11 CLD DNC 33 DNC 33 11 80
 20th 13550  Flying Fish 2 Silver  David Bracey  Celia Bracey DNC 33 12 DNF 21 DNC 33 CLD DNC 33 7 12 85
 21st 12545  Great Pretender Bronze  Bob Cox  Darren Walker DNC 33 19 12 DNC 33 CLD DNC 33 18 15 97
 22nd 13442  Milborne Flyer Bronze  Sue Cook  Mike Piddington DNC 33 DNC 33 13 14 CLD DNC 33 17 DNC 33 110
 23rd 13578  Gateau Paradise Silver  Mike Kuzyk  Giles Kuzyk 16 DNC 33 DNF 21 DNC 33 CLD 10 DNC 33 DNC 33 113
 24th 12889  Sea Bug Bronze  Simon Hill  Jennie Noon DNC 33 DNC 33 DNC 33 DNF 18 CLD 15 19 DNC 33 118
 25th 13718  Reflections Silver  Steve Brown  Sue Southam DNC 33 DNC 33 DNC 33 10 CLD DNC 33 DNC 33 DNC 33 142
 26th 12026  Beez Neez Silver  Anne Short  Richard Lane DNC 33 DNC 33 DNC 33 DNC 33 CLD DNC 33 DNC 33 10 142
 27th 11500  Hi Hopes Bronze  Jeremy Hamilton   DNC 33 DNC 33 DNC 33 DNC 33 CLD 14 DNC 33 DNC 33 146
 28th 12914  Flying Fish Bronze  Peter Carswell  Linda Carswell DNC 33 DNC 33 DNF 21 DNC 33 CLD DNC 33 DNC 33 DNC 33 153
 29th 9849  Cheeky Monkey Bronze  Nikki Byrne  Colin Byrne DNC 33 DNC 33 DNF 21 DNC 33 CLD DNC 33 DNC 33 DNC 33 153
 Date 22 Jul 29 Jul 5 Aug 12 Aug 19 Aug 26 Aug 2 Sep 9 Sep
 Course 36 68 72 72 - 69 99 48
 Wind Direction E SW SW SW   SW SE-E SE
 Wind Strength F2-3 10mph? F3-4 F3-4   F3-4 F2-3 F4
16/09/2004 21:09  Competitors 18 19 20 17 CLD 15 19 18