2019 Trophy Winners

2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010
2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

GP14 Trophy Winners 2019

SERIES BOAT HELM / CREW
The Archeopteryx Cup
Monday Spring Series 
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
Joint Venture Trophy
Monday Summer Series 
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
The Redstone Trophy
Monday Late Summer Series
14128
Aten-Ra
S. Thompson & M. Boobyer
Keith Wells Cup
Thursday Spring Series
14128
Aten-Ra
S. Thompson & L. Courage
Jack’s Summer Cup
Thursday Summer Series
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
Oyster Trophy
Thursday Late Summer Series
14128
Aten-Ra
S. Thompson & L. Courage
The Spring Shield
Saturday Spring Series R1
14128
Aten-Ra
S. Thompson & A. Deary
HBOD
Saturday Spring Series R2
14128
Aten-Ra
S. Thompson & A. Deary
The Autumn Shield
Saturday Autumn Series Race 1
14120
Winding Down
Mel and Nikky Brown
Saturday Autumn Series B 
Saturday Autumn Series Race 2
13367
Wet Bits
Richard and Nicky Smart
Sunset Mondays
(mini series)
 14128
Aten – Ra
S. Thompson & M. Boobyer
The Winter Shield
Saturday Winter Series Races 1 & 2
14120
Winding Down
Mel and Nikky Brown
The Salterns Chandlery
Studland Shield
 NOT RACED  NOT RACED
The Nautilus Trophy
The Swanage Race
 NOT RACED   NOT RACED
The Bob Hoare
Round the Islands Cup
 14175
Blue Ruby
James Stafford & Carol Bendinelli 
The Bournemouth
Pier Race
NOT RACED  NOT RACED
The Chanterelle Trophy
The Bar Buoy Race
 14175
Blue Ruby
James Stafford & Carol Bendinelli 
The Wareham Race 14128
Aten-Ra 
S. Thompson & L. Courage 
Endeavour  Trophy
Trophy Races Runner Up
14120
Winding Down
Mel and Nikky Brown
The Silver Pot
Monday Silver Fleet Winner
 13175
Moby
Andy Welch & Sue Southam
The Broadstone Bowl
Thursday Silver Fleet Winner
14175
Blue Ruby
James Stafford & Carol Bendinelli 
The Ching Chalice
Monday Bronze Fleet Winner
13953
Growler
Oliver Hale & Tom Cluett
The Voodini Trophy
Thursday Bronze Fleet Winner
13953
Growler
Kath Hough & Sarah Agnew
Jaine Cup
Best Gold Fleet Runner Up
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
GP14 Trophy
Overall Gold Fleet Winner
 14128
Aten-Ra 
 S. Thompson & L. Courage 
Valentine Trophy
Most improved Team
 13953
Growler
 Kath Hough & Sarah Agnew
Milborne Mug  14120
Winding Down
Mel and Nikky Brown
The Lake Shore Cup
Arnold Newman Challenge Cup
Ringer Trophy
 14175
Blue Ruby
James Stafford & Carol Bendinelli
Leading Lady Helm   14120
Winding Down
Melanie Brown 
Sir Cloudesley Shovell Trophy
Most spectacular manoeuvre of the year