2018 Trophy Winners

2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010
2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

GP14 Trophy Winners 2018

SERIES BOAT HELM / CREW
The Archeopteryx Cup
Monday Spring Series 
14121
Clewed Up
A. Clewer & S. Collingwood
Joint Venture Trophy
Monday Summer Series 
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
The Redstone Trophy
Monday Late Summer Series
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
Keith Wells Cup
Thursday Spring Series
14121
Clewed Up
A. Clewer & S. Collingwood
Jack’s Summer Cup
Thursday Summer Series
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
Oyster Trophy
Thursday Late Summer Series
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
The Spring Shield
Saturday Spring Series R1
 14128
Atum – Ra
S. Thompson & S. Burge 
HBOD
Saturday Spring Series R2
14128
Aten-Ra
S. Thompson & S. Burge
The Autumn Shield
Saturday Autumn Series Race 1
14120
Winding Down
M. Brown & N. Brown
Saturday Autumn Series B
Saturday Autumn Series Race 2
 14128
Atum – Ra
S. Thompson & S. Burge 
Autumn Mondays
(mini series)
 14128
Atum – Ra
S. Thompson & S. Burge
The Winter Shield
Saturday Winter Series Races 1 & 2
Missing
The Salterns Chandlery
Studland Shield
 14128
Atum – Ra
S. Thompson & A. Deary 
The Nautilus Trophy
The Swanage Race
No GPs Average Points – S. Thompson
The Bob Hoare
Round the Islands Cup
Not Raced  
The Bournemouth
Pier Race
14120
Winding Down
M. Brown & N. Brown
The Chanterelle Trophy
The Bar Buoy Race
13702
Out of Control
A. Macgregor
& J. Macgregor
The Wareham Race Not Raced  
Endeavour  Trophy
Trophy Races Runner Up
14175
Blue Ruby
J. Stafford & C. Bendinelli
The Silver Pot
Monday Silver Fleet Winner
13175
Moby
A. Welch & S. Southam
The Broadstone Bowl
Thursday Silver Fleet Winner
13265
Clochefin
M. Williams & S. Southam
The Ching Chalice
Monday Bronze Fleet Winner
13684
Solitaire
I. Sparks & M. Jones
The Voodini Trophy
Thursday Bronze Fleet Winner
13684
Solitaire
I. Sparks & M. Jones
Jaine Cup
Best Gold Fleet Runner Up
14128
Atum – Ra
S. Thompson & S. Burge 
GP14 Trophy
Overall Gold Fleet Winner
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
Valentine Trophy
Most improved Team
13741
Super Chuck
D. Valentine & J. Clough
Milborne Mug 13684
Mazoe
T. Edom & T. Cluett
The Lake Shore Cup No GP14 Winner No GP14 Winner
Arnold Newman Challenge Cup
Ringer Trophy
14095
The Big Floater
Hannah Mills & Matt Burge
Leading Lady Helm   14120
Winding Down
Melanie Brown 
Sir Cloudesley Shovell Trophy
Most spectacular manoeuvre of the year
 13676
Calypso
A. Moore & J. Walker