2016 Trophy Winners

2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010
2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000

GP14 Trophy Winners 2016

SERIES BOAT HELM / CREW
The Archeopteryx Cup
Monday Spring Series 
13962
Effildoog
D. Goodliffe & J. Lord
Joint Venture Trophy
Monday Summer Series 
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
The Redstone Trophy
Monday Late Summer Series
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
Keith Wells Cup
Thursday Spring Series
13718
Reflection
A. Short & S. Thorley
Jack’s Summer Cup
Thursday Summer Series
14121
Clewed Up
A. Clewer and M. Taylor 
Oyster Trophy
Thursday Late Summer Series
14121
Clewed Up
A. Clewer and M. Taylor 
The Spring Shield
Saturday Spring Series R1
13962
Effildoog
D. Goodliffe & J. Lord
HBOD
Saturday Spring Series R2
13962
Effildoog
D. Goodliffe & J. Lord
The Autumn Shield
Saturday Autumn Series Race 1
14128
Atum – Ra
S. Thompson & S. Burge 
Saturday Autumn Series B 
Saturday Autumn Series Race 2
 14128
Atum – Ra
S. Thompson & S. Burge 
Autumn Mondays
(mini series)
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
The Winter Shield
Saturday Winter Series Races 1 & 2
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
The Salterns Chandlery
Studland Shield
Not Raced Not Raced
The Nautilus Trophy
The Swanage Race
Talula A. Deary / T. Deary
The Bob Hoare
Round the Islands Cup
14128
Atum – Ra
S. Thompson & S. Burge 
The Bournemouth
Pier Race
14120
Winding Down
M. Brown / N. Brown
The Chanterelle Trophy
The Bar Buoy Race
Not Raced Not Raced
The Wareham Race 13693
Dakota
B. Southam / S. Southam
Endeavour  Trophy
Trophy Races Runner Up
13693
Dakota
J. Cross / E. Deary
The Silver Pot
Monday Silver Fleet Winner
13962
Effildoog
D. Goodliffe & J. Lord
The Broadstone Bowl
Thursday Silver Fleet Winner
13265
Clochefin
M. Williams / S. Southam
The Ching Chalice
Monday Bronze Fleet Winner
13684
Solitaire
I. Sparks / M. Jones
The Voodini Trophy
Thursday Bronze Fleet Winner
13684
Solitaire
I. Sparks / M. Jones
Jaine Cup
Best Gold Fleet Runner Up
14128
Atum – Ra
S. Thompson & S. Burge 
GP14 Trophy
Overall Gold Fleet Winner
14093
Wind Up
C. Rainback & B. Southam
Valentine Trophy
Most improved Team
13962
Effildoog
D. Goodliffe & J. Lord
Milborne Mug 14102
Arena
S. Redhead
The Lake Shore 13693
Dakota
J. Cross / E. Deary
Arnold Newman Challenge Cup
Ringer Trophy
13884
GP Please Bob
M. Murphy / B. Cox